Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stypendia i zasiłki szkolne

UWAGA

przypominamy o składaniu wniosków na stypendia szkolone .

Stypendia szkolne

Wnioski o przyznanie stypendium można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zdunach w terminie od 16 sierpnia  do 15 września br., a w przypadku słuchaczy kolegiów do 15 października br.

Stypendium szkolne jest przyznawane na podstawie dochodów rodziny z miesiąca  poprzedzającego złożenie wniosku.
Kwota dochodu uprawniająca do przyznania stypendium szkolnego nie może być wyższa niż 600 złotych netto na osobę w rodzinie.

 

STYPENDIUM SZKOLNE

Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.

 

Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek:

- Rodziców albo pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii dyrektora szkoły, dyrektora kolegium nauczycielskiego, dyrektora nauczycielskiego kolegium języków obcych, dyrektora kolegium pracowników służb społecznych lub dyrektora ośrodka, o którym mowa w art. 90b ust 3, pkt 2 ustawy o systemie oświaty

- Dyrektora szkoły, dyrektora kolegium nauczycielskiego, dyrektora nauczycielskiego kolegium języków obcych, dyrektora kolegium pracowników służb społecznych, o których mowa w art. 90 ust. 3, pkt 2 ustawy o systemie oświaty

- Stypendium szkolne mogą być również przyznawane z urzędu

 

Pomoc materialna przysługuje:

- uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;

-  wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

- Świadczenia pomocy materialnej, o których mowa w art. 90c ust. 2, przysługują również uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczej, alkoholizm i narkomania, w sytuacji, gdy rodzina jest rodzina niepełna, w sytuacji, gdy wystąpiło zdarzenie losowe.

Stypendia szkolne przyznawane są na dany rok szkolny.

 

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w zależności od ich potrzeb w formie:

- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych w tym wyrównawczych

- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, w tym w wycieczkach, letnim i zimowym wypoczynku, zielonych szkołach, wyjazdach do muzeów, wyjazdach do teatrów

- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, w tym udziału w zajęciach organizowanych w celu poszerzenia wiedzy ucznia w zakresie przedmiotów ogólnokształcących, języków obcych, zajęć plastycznych, zajęć muzycznych i innych

- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników i przyborów szkolnych

Stypendium może być realizowane w formie refundacji zaakceptowanych wydatków na cele edukacyjne po przedstawieniu odpowiednich rachunków, faktur, biletów miesięcznych i innych dowodów potwierdzających poniesienie wydatków, w postaci wypłaty gotówkowej z kasy urzędu lub przelewu na wskazane konto bankowe.

Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych, na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym

Stypendium szkolne jest przyznawane na podstawie dochodów rodziny z miesiąca  poprzedzającego złożenie wniosku.
Kwota dochodu uprawniająca do przyznania stypendium szkolnego nie może być wyższa niż 600 złotych netto na osobę w rodzinie.
Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym, tj. stypendium szkolnego, zasiłku szkolnego i świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym.

 

Wysokość stypendium szkolnego wynosi:

- w przypadku miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium, który wynosi 200,00 zł i więcej – miesięczna wysokość stypendium szkolnego wynosi  do 100 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust 2 ustawy z dnia 26 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

W przypadku miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium, który wynosi do 200,00 zł – miesięczna wysokość stypendium szkolnego wynosi do 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

Wójt Gminy ustala wysokość stypendium szkolnego kierując się sytuacją dochodową ucznia i jego rodziny oraz wysokością kwoty przeznaczonej na ten cel w budżecie gminy.

 

Wymagane dokumenty

1) Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego

2) Zaświadczenia o dochodach netto z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku

3) zaświadczenie o posiadanym gospodarstwie rolnym

4) dowód otrzymania renty/emerytury

5) dowód otrzymania alimentów

6) zaświadczenie ze szkoły, w której realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki

 

Termin składania dokumentów

Wnioski o przyznanie stypendium można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zdunach w terminie od 16 sierpnia  do 15 września br., a w przypadku słuchaczy kolegiów do 15 października.


ZASIŁKI SZKOLNE

W przypadku, gdy uczeń znajduje się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, na którego wydarzenie nie ma wpływu, ma prawo ubiegać się o zasiłek szkolny.

O zasiłek szkolny można się starać w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia, które spowodowało trudną sytuację ucznia.

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

 Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (np. 5 x 124,00= 620,00 zł).

 

Zdarzeniem losowym może być w szczególności:

- utrata pracy przez jedynego żywiciela rodziny

- klęska spowodowana pożarem domu/mieszkania zajmowanego przez rodzinę ucznia

- śmierć jednego z rodziców

- choroba uniemożliwiająca pracę zarobkową

- itp.

W przypadku ubiegania się o zasiłek szkolny, należy dołączyć dokumenty potwierdzające zdarzenia, które stało się podstawą do wystąpienia z wnioskiem o zasiłek.

 

 

 

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny